Niepokojące objawy

Najczęstsze dolegliwości występujące przy chorobach jelita grubego i odbytu to m.in.: ból brzucha, biegunka, zaparcia, zmienna częstość wypróżnienia, wzdęcia, niestrawności, krew w kale, nudności, wymioty, osłabienie organizmu, anemia, ból, pieczenie i swędzenie w odbycie.
W związku ze znacznym wzrostem ilości zachorowań na raka jelita grubego każdego roku, bardzo duże znaczenie ma wczesne jego wykrywanie. 

Rak jelita grubego to drugi pod względem zachorowalności nowotwór złośliwy w Europie – co roku diagnozuje się go u ponad 400 tys. Europejczyków. Przeszło połowa z nich umrze z powodu zbyt późno postawionej diagnozy (tylko wczesne rozpoznanie daje dużą szansę wyleczenia).

Nowotwór może umiejscowić się w każdej części tego jelita, najczęściej rozwija się w okrężnicy oraz odbytnicy. Rośnie wewnątrz jelita, tworząc polipowaty twór, lub rozrasta się na zewnątrz, w kierunku otaczających go tkanek. Drogą naczyń krwionośnych i chłonnych tworzy przerzuty głównie do wątroby, ale również do płuc, jajników, nadnerczy, mózgu i kości.

Rak jelita grubego objawia się krwią w kale, zaparciami, krwawieniami z odbytu, a także bólem w dolnej części brzucha. To jeden z najbardziej zabójczych nowotworów. W Polsce przeżycia pięcioletnie pacjentów chorujących na raka jelita grubego nie przekraczają 28 proc. (średnia europejska to 50 proc., w USA – 80 proc.).

Przewiń na górę